A mixture of volatile organic solvents that is composed of 1.00 mole of heptane
ID: 1071438 • Letter: A
Question
A mixture of volatile organic solvents that is composed of 1.00 mole of heptane (C_7 H_16) and 1.75 moles of octane (C_8 H_18) is found to have a vapor pressure of 53.3 torr at 25 degree C. The vapor pressure of pure heptane and octane at 25 degree C are 92.0 torr and 31.2 torr. respectively. (a) Calculate the mole fraction of heptane and octane in the mixture, (b) Calculate the partial vapor pressure of heptane and octane in the mixture, and determine whether heptane and octane form an ideal solution, (c) Calculate the mole fraction of octane in the vapor phase above this solution?Explanation / Answer
Mole fraction of heptane =1/2.75 =0.3636
Mole fraction of octane=1.75/2.75=0.6363
----------------------------------
Here, the vapor pressure exerted by the mixture will be total pressure.
y(heptane)=(x*P sat)/P=(0.3636*92)/53.3=0.6276
y(octane )=(0.6363*31.2)/(53.3)=0.3724
Therefore, the mole fraction of heptane and octane in teh vapor phase are 0.6276 and 0.3724.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mole fraction of heptane in vapor phase (y hep)=partial pressure of heptane/total pressure
Partial pressure of heptane=(0.6276*53.3)=33.45 torr
Partial pressure of octane=(0.3724*53.3)=19.84 torr
----------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.