Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are required to prepare 2 L of a solution containing 2.000 times 10^-3 mol/L

ID: 1070245 • Letter: Y

Question

You are required to prepare 2 L of a solution containing 2.000 times 10^-3 mol/L of Cu^2+(aq). Which of the following procedures would produce an appropriate solution? Dissolve 0.1271 g of copper metal in nitric acid, add 2.000 L of deionized water from a volumetric flask and mix well. Dissolve 0.2542 g of copper metal in nitric acid, add 2.000 L of deionized water from a volumetric flask and mix well. Dissolve 0.9987 g of CuSO_4.5H_2O(s) in deionized water, add to a 2.000 L volumetric flask, dilute to the mark with deionized water and mix well. Dissolve 0.5000 g of CuSO_4.5H_2O(s) in deionized water, add to a 2.000 L volumetric flask, dilute to the mark with deionized water and mix well.

Explanation / Answer

Correct option (3)

First, calculate the moles of CuSO4.5H2O (molar mass = 249.685g/mol) present in 2.00 x 10-3 mol/L Moler solution present in 2L as:

Molarity = molesof solute /volume(L)

So, moles of solute CuSO4.5H2O = Molarity x volume (L)

moles of solute CuSO4.5H2O =2.00 x 10-3 x 2

moles of solute CuSO4.5H2O = 4 x 10-3 mole

Now, mass of solute CuSO4.5H2O = 4 x 10-3 x 249.685

mass of solute CuSO4.5H2O = 0.9987 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote