Tartaric acid, H2C4H4O6, has two acidic hydrogens. The acid is often present in
ID: 1068303 • Letter: T
Question
Tartaric acid, H2C4H4O6, has two acidic hydrogens. The acid is often present in wines and precipitates from solution as the wine ages. The neutralization reaction of tartaric is as follows: H2C4H4O6(aq)+2NaOH(aq)Na2C4H4O6(aq)+2H2O(l) A solution containing an unknown concentration of the acid is titrated with NaOH. It requires 21.65 mL of 0.2000 M NaOH solution to titrate both acidic protons in 50.00 mL of the tartaric acid solution.
Part A Calculate the molarity of the tartaric acid solution.
Express your answer using four significant figures.
Explanation / Answer
moles of OH- = .2000 x 21.65 / 1000 = 0.008977 moles
moles of tartaric acid at the eq point = 0.0089775 / 2 = 4.83*10^-3 moles
these moles are in 50 mL so moles per liter = 4.83*10^-3 x1000/ 50 = 0.0966M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.