Target Costing Laser Cast, Inc., manufactures color laser printers. Model J20 pr
ID: 2596764 • Letter: T
Question
Target Costing
Laser Cast, Inc., manufactures color laser printers. Model J20 presently sells for $200 and has a total product cost of $160, as follows:
It is estimated that the competitive selling price for color laser printers of this type will drop to $190 next year. Laser Cast has established a target cost to maintain its historical markup percentage on product cost. Engineers have provided the following cost-reduction ideas:
Purchase a plastic printer cover with snap-on assembly, rather than with screws. This will reduce the amount of direct labor by 9 minutes per unit.
Add an inspection step that will add six minutes per unit of direct labor but reduce the materials cost by $4 per unit.
Decrease the cycle time of the injection molding machine from four minutes to three minutes per part. Thirty percent of the direct labor and 45% of the factory overhead are related to running injection molding machines.
The direct labor rate is $13 per hour.
a. Determine the target cost for Model J20 assuming that the historical markup on product cost and selling price are maintained. Round your final answer to two decimal places.
$
b. Determine the required cost reduction. Enter as a positive number. Round your final answer to two decimal places.
$
c. Evaluate the three engineering improvements together to determine if the required cost reduction (drift) can be achieved. Enter all amounts as positive numbers. Do not round interim calculations but round your final answers to two decimal places.
Direct materials $120 Direct labor 30 Factory overhead 10 Total $160Explanation / Answer
Solution:
Existing selling price of printer = $200 per unit
Existing cost per unit = $160
Existing margin per unit = $200 - $160 = $40 per unit
Mark up on cost = 40/160*100 = 25%
Mark up on Sale = 40/200*100 = 20%
Revised selling price next year = $190 per unit
Target margin per unit if historical markup to be maintained = 190*20% = $38
Target cost to maintain historic mark-up = $190 - $38 = $ 152 per unit
Required cost reduction = 160 – 152 = $8 per unit
Cost saving with improvements:
Direct labor rate = $13/Hour
Saving per unit due to this improvement = $13/60*9 = $1.95 per unit
Saving per unit due to this improvement = $4 – 13/60*6 = $2.70 per unit
30% direct labor and 45% of factory overhead are related to this activity, it means
Direct labor = 30*30% = $9 per unit is cost of this activity
Factory overhead = 10*45% = $4.50 per unit is cost of this activity
Saving per unit due to injection molding productivity improvement = ($9 + $4.50) * 25% = $3.38 per unit
Total cost saving due to improvement = $1.95 + $2.70 + $3.38 = $8.03 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.