Iron metal reacts with chloride gas as follow 2 Fe(s) + 3 Cl_2(g) rightarrow 2 F
ID: 1066214 • Letter: I
Question
Iron metal reacts with chloride gas as follow 2 Fe(s) + 3 Cl_2(g) rightarrow 2 FeCl_3(s) How many moles of FeCl_3 are obtained when 4.6 mol of Cl_2 reacts with excess Fe? 4.6 mol 6.9 mol 1.5 mol 3.1 mol 2.3 mol What is the molarity of 10.9 g Kcl dissolved in 150.0 mL of water 0.975 M 0.0219 M 0.146 m 0.667 M 0.0727 M The complete combustion of propane, C_3H_8(g) is represented by the equation C_3H_8(g) + 5O_2(g) rightarrow 3CO_2(g) + 4H_2O(l) [Delta H degree = -2220 kJ] How much heat is evolved in the complete combustion of 2.50 g C_3H_8(g)? 50.4 kJ 5.56 kJ 245 kJ 2.22 kJ 126 kJExplanation / Answer
25)
from given chemical equation,
3 moles of Cl2 forms 2 moles of FeCl3
so,
moles of FeCl3 formed = (2/3)*moles of Cl2
=(2/3)*4.6
= 3.1 mol
Answer: d
26)
number of moles of KCl = mass/molar mass
=10.9/74.5
=0.146 mol
volume = 150 mL = 0.150 L
M = number of moles / volume in L
=0.146 mol / 0.150 L
= 0.975 M
Answer: a
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.