Irina Inc., which began business at the start of the current year, had the follo
ID: 2562717 • Letter: I
Question
Irina Inc., which began business at the start of the current year, had the following data:
Planned and actual production: 40,000 units
Sales: 37,000 units at $15 per unit
Production costs:
Variable: $4 per unit
Fixed: $260,000
Selling and administrative costs:
Variable: $1 per unit
Fixed: $32,000
The gross margin that the company would disclose on an absorption-costing income statement is:
$97,500
$147,000
$165,000
$370,000
Some other amount
Planned and actual production: 40,000 units
Sales: 37,000 units at $15 per unit
Production costs:
Variable: $4 per unit
Fixed: $260,000
Selling and administrative costs:
Variable: $1 per unit
Fixed: $32,000
Explanation / Answer
Gross margin = Sales - Cost of goods sold
Sales = 37000 * $15 = $555000
Cost of goods sold = Cost of goods produced - Closing stock
Cost of goods produced =(40000*$4) + $260000
= $160000 + $260000
= $420000
Closing stock = $420000/40000 * 3000
= $31500
Gross margin = $555000 - ($420000 - $31500)
= $555000 - $388500
= $166500
Gross margin is $166500
Option E is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.