A scientist wants to make a solution of tribasic sodium phosphate, Na3PO4, for a
ID: 1066114 • Letter: A
Question
A scientist wants to make a solution of tribasic sodium phosphate, Na3PO4, for a laboratory experiment. How many grams of Na3PO4 will be needed to produce 750 mL of a solution that has a concentration of Na^+ ions of 0.800 M?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C A scientist wants to make a solution of tribasic sodium phosphate. Naa PO.. for a laboratory experiment. How many grams of Na3PO, will be needed to produce 750 mL of a solution that has a concentration of N ions of 0800 M? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. mass of Naa PO. Value Units Submit Hints My Answers Give Up Review Part Eeesaack Continue videExplanation / Answer
Calculate moles of Na^+ ion:
moles Na^+ = V in liters x molarity = (0.750 L)(0.800 mol/L) = 0.60 mole Na^+ ion
Now calculate the moles of Na3PO4 needed to provide this concentration of Na^+ ion.
moles Na3PO4 = 0.60 mole Na^+(1 mol Na3PO4)/(3 mol Na^+) = 0.2 mol Na3PO4
formula mass Na3PO4 = 163.94 g/mol
mass Na3PO4 needed = moles Na3PO4 x formula mass = (0.2 mol)(163.94 g/mol)
mass Na3PO4 = 32.78 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.