A scientist is performing a titration of HClO in bleach samples (10.00 mL aliquo
ID: 527807 • Letter: A
Question
A scientist is performing a titration of HClO in bleach samples (10.00 mL aliquot) with 0.0500 M NaOH. She does the initial titration with a pH meter, and it is found to take 32.1 mL of base to reach the endpoint, which shows a pH of 10.07. She now wants to prepare a buffered reference solution with the same pH and same ionic strength as the titration solution at the equivalence point (so the titration can be done routinely without the need of a pH meter). If the scientist decides to make the buffer using 1.00 M NH3 and 1.00 M HCl, calculate how many mL of each solution should be used to make 100.0 mL of the buffer
Explanation / Answer
mmol of NaOH = MV = 0.05*32.1 = 1.605 mmol of OH-
pH = 10.07 pOH = 14-10.07 = 3.93
then
pOH = pKb + log(NH4+/NH3)
3.93 = 4.75 + log(NH4+/NH3)
find V of each for V = 100 mL
so
mmol of NH3 = MV = 1*Vbase
mmol of NH4+ = 1*Vbase - 1*Vacid
Vbase+ Vacid = 100
3.93 = 4.75 + log((1*Vbase - 1*Vacid / 1*Vbase)
now solve for Vbase
10^(3.93-4.75) = (1*Vbase - 1*Vacid / 1*Vbase)
0.15135*Vbase = Vbase - Vacid
(0.15135-1)*Vbase = -Vacid
Vbase = 1.17834*Vacid
now
Vbase+ Vacid = 100
1.17834*Vacid+ Vacid = 100
2.17834Vacid = 100
Vacid = 100/2.17834 = 45.906 mL of acid
Vbase = 100-45.906 = 54.094mL of NH3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.