Determine the theoretical yield of HCI if 60.0 g of BCI_s and 37.5 g of H_2O are
ID: 1066046 • Letter: D
Question
Determine the theoretical yield of HCI if 60.0 g of BCI_s and 37.5 g of H_2O are reacted according to the following balanced reaction. A possibly useful molar mass is BCL_2 = 117.16 g mol BCI_(g) + 3H_2O_(aq) rightarrow H_2BO_2 + 3 HCI_(g) A. 75.9 g HCI B. 132 g HCI C. 187 g HCI D. 56.0 g HCI E. 25.3 g HCI The limiting reagent in a chemical reaction is the reactant A. with the smallest molar mass B. that is consumed first C. that is present in excess D. with the smallest coefficient E. none of these At constant pressure, the temperature of a closed 1.00 L sample of an ideal gas is increased from 10 degree F to 200 degree F. What is the new volume of the gas sample? A. 2.00 L B. 1.26 L C. 1.18 L D. 1.00 L E. 0.50 L A 6.35 L sample of carbon monoxide is collected at 328 K and 0.892 atm. Assuring ideal gas behavior, what volume will the gas occupy at 1.05 atm and 293 K? a. 1.96 L B. 5.48 L C. 4.82 L D. 6.10 L E. none of these Which of the following is a mathematical statement of Charles Law? A. V_1 - V_2 = T_1 - T_2 V_2/V_2 = T_1/T_2 B. V_1/T_2 = V_2/T_1, C. V_1 - T_1 = V_2/T_2 D. none of theseExplanation / Answer
Question 12
BCl3 + 3 H2O ===> H3BO3 + 3 HCl
60 gm of BCl3 = 60 /117.17 = 0.512 Mole
37.5 gm of H2O = 37.5 /18 = 2.081 moles
Limiting reagent is BCl3
0.512 Moles of BCl3 will produce 1.536 Moles of HCl
1.536 Moles of HCl = 1.536 x 36.45 = 56.01 gm
Option D is the answer
Question 13
Option B is the answer That is the consumed first
Question 14
Option C is the answer
100 F = 310.928 K
200 F = 366.48 K
Use this equation V1 /T1 =V2 /T2
v2 = 1.18
Question 15
PV=nRT
n = 6.35 x 0.892 /0.0821 x 328 = 0.21 Moles
Find the volume using the same equation
V = 0.21 x 0.0821 x 293 /1.05
V = 4.81 Liter
OPtion C is the answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.