Determine the simplest whole number mole ratio of C,H and O in the unknown using
ID: 890535 • Letter: D
Question
Determine the simplest whole number mole ratio of C,H and O in the unknown using the 5 of 6 character format such as C2H30, C3H40, C2H3O2, etc. If a coefficent for a given element is 1, omit it from the empirical formula.
State the answer as CxHyOz - ?
Mass of O - 0.8246g Moles of O - 0.05
Moles of H atoms - 0.172 moles Moles of C atoms - 0.050
Moles of H2O - 0.086 moles Moles of CO2 - 0.050
Compare the moles of C, moles of H and moles of O and determine which value is the smallest. Now take the moles of each atom (C, H, and O) and divide each by the smallest value. The whole number that you get for each atom will give you the empirical formula for catechol.
Explanation / Answer
Given :
Mass of O = 0.8246 g moles of O = 0.05
Moles of H = 0.172 moles , moles C= 0.050
We divide each of these moles by smallest number of moles.
Number of O = 0.05 / 0.05 = 1
Number of C = 0.05 / 0.05 = 1
Number of H = 0.172 / 0.05 = 3.44
We multiply all number of atoms by 2
Number of O = 2
Number of C = 2
Number of H = 6.89 = 7
So the Empirial formula is
C2H7O2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.