A particular reaction decomposes with a half-life of 127s when its initial conce
ID: 1064676 • Letter: A
Question
A particular reaction decomposes with a half-life of 127s when its initial concentration is 0.268M. The same reactant decomposes with a half-life of 233s when its initial concentration is 0.146M. Determine the reaction order. What is the value and the unit of the rate constant?
Question 8 of 31 Map d EA Sapling Learning macmillan learning A particular reactant decomposes with a half-life of 127 s when its initial concentration is 0.268 M. The same reactant decomposes with a half-life of 233 s when its initial concentration is 0.146 M. Determine the reaction order. What is the value and unit of the rate constant for this reaction? Number Select answer B A Previous 3 Give Up & View Solution Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
(t1/2)1 = 127 and a1 = 0.268 M
(t1/2)2 = 233 and a2 = 0.146 M
(t1/2)1/(t1/2)2 = (a2/a1)^n-1 (where n = order of reaction)
127/233 = (0.146/0.268)^(n-1)
n = order of reaction = 2
t1/2 = 1/(k * concentration of compound)
127 = 1/(k * 0.146)
K = rate constant = 0.05393
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.