Annually, a power generating plant uses 30 kg of pure coal (C), 20 kg of octane
ID: 1063699 • Letter: A
Question
Annually, a power generating plant uses 30 kg of pure coal (C), 20 kg of octane (C_8H_18), and 10 kg of wood (CH_2O). Per kg of fuel combusted, the following energy is released/generated, pure coal, 20MJ, octane, 40MJ. and wood, 30MJ. Calculate the energy released per kilogram of CO_2 emitted from these fuels. How much MgO will be needed per year to remove all the CO_2 generated by converting MgO to MgCO_3? Use atomic mass of Mg as 24, C as 12 and O asl6 per atomic mass unit respectively. It is contemplated to plant trees to remove the CO_2 generated, if each tree can sequestrate (remove) 40 kg of CO_2 per year on the average for life lime of 20 years per tree, how many trees should he planted in the land area assume that each tree matured as H is planted in the first year of operating the plant and the power plant will operate for 10 years.Explanation / Answer
a)
energy per kg of CO2
Carbon = 20 MJ/kg
Octane = 40 MJ/kg
Wood = 30MJ/kg
total Energy = fuel * Efuel = 20*30 + 40*20 + 10*30 = 1700 MJ
so..
12 kg of C = 44 kg CO2
30 kg = 44/2*30 = 660 kg of CO2 from Carbon
114 kg of Octane = 44*8 = 352 kg of CO2
20 kg --> 20/114*352 = 61.754 kg of CO2 due to octane
30 kg of wood = 44 kg of CO2
10 kg -->30/10*44 = 132 kg of CO2 due to wood
total mass = 660 +61.754 +132 = 853.754 kg of CO2
so
E = 1700 /853.754 = 1.99120 MJ/kg
2)
MgO + CO2 = MgCO3
MW of MgO = 40.3044 kg/kmol
mol of MgO = mass/MW = (853.754)
mass = mol*MW = 40.3044 *853.754 = 34410.0427 kg of MgO required
Q3.
1 tree = 40 kg of CO2 year and lifetime iis 20 kg
10 years...
853.754 kg --> 853.754 /20 = 43 trees required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.