Annual demand for a product is 10,400 units; weekly demand is 200 units with a s
ID: 386573 • Letter: A
Question
Annual demand for a product is 10,400 units; weekly demand is 200 units with a standard deviation of 60 units. The cost of placing an order is $125, and the time from ordering to receipt is four weeks. The annual inventory carrying cost is $0.80 per unit.
a. To provide a 90 percent service probability, what must the reorder point be? (Use Excel's NORMSINV() function to find the correct critical value for the given -level. Do not round intermediate calculations. Round "z" value to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)
b. Suppose the production manager is told to reduce the safety stock of this item by 110 units. If this is done, what will the new service probability be? (Use Excel's NORMSDIST() function to find the correct probability for your computed Z-value. Round your answer to the nearest whole number.)
Reorder point unitsExplanation / Answer
Weekly demand (d) = 200
standard deviation (s) = 60
Lead time (L) = 4 weeks
service level = 90%, z value using NORMSINV = 1.28
a)Reorder point = d*L + z*s*sqrt(L) = 200*4 + 1.28*60*sqrt(4) = 800 + 153.6 = 953.6 = 954
b) Safety stock = z*s*sqrt(L) = 154
New safety stock = 154-110 = 44
44 = z*s*sqrt(L) = z*60*sqrt(4)
z = 44/120 = 0.37
Service probability for z = 0.37 is 64%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.