With work shown. Solutions and Concentrations. 1) What masses of KCL and H20 are
ID: 1063347 • Letter: W
Question
With work shown. Solutions and Concentrations.
1) What masses of KCL and H20 are needed to make 250 g of 5.00% solution?
2) How many grams of KOH are required to prepare 500 mL of 0.450 M KOH solution?
3) Calculate the molarity of a solution prepared by diluting 125 mL of 0.400 M K2Cr2O7 with 875 mL of water?
4) What is the molarity of a solution prepared by dissolving 150.0g C6H12O6 in 600.0 g of H20?
5)How many grams of hydrogen chloride are in 50 mL of 11 M HCl solution?
6) A 50.0 mL sample of HCl required 25.81 mL of 0.1250 M KOH for neutralization. What is the molarity of the acid? (Write a balanced chemical equation first).
7) How many milliliters of 2.00 M H2SO4 will react with 28.0 g of NaOH?
Explanation / Answer
1. 5% solution of KCl in H2O means 5g KCl dissolve in 95g water to form 100g solution.
For 250g solution
Mass of KCl=250×5/100=12.5 g
Mass of H2O=250-12.5=237.5g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.