A vacuum is a space that contains no gas particles. A partial vacuum contains ve
ID: 1062555 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
4) Pressure is so low that any particles in the space do not affect any processes being carried on, in vaccum
However, partial vaccum is applied to the aluminium can, which means that there is some pressure but it is
significantly low.
There is some influence of atmospheric pressure on the inverted beaker, because it experiences some buoyancy forces.
5) V = 355 mL = 0.355 lit ; T = 38.5 oC = 311.65 K ; P = 217 Kpa
PV = nRT
217 * 0.355 = n* 8.314 * 311.65
n = 0.029731 mol of Cl2
T = 25.5oC = 298.65 K ; P = 425 mmHg = 56.662 Kpa (same no of mol of Cl2 but volume varies)
56.662 * V = 0.029731 * 8.314 * 298.65
V = 1.3028 lit
6) P = ? ; V= 125 mL = 0.125 lit ; T = 28oC = 301.15 K
50 gm of HCl reacts with magnesium metal ,
mol of HCl = 50 gm / 36.46094 g/mol = 1.37133 moles of HCl
n= mol of H2 = 1.37133 moles of HCl * ( 1 mol of H2 / 2 mol of HCl ) = 0.685665 mol of H2 are produced
P * 0.125 = 0.685665 * 8.314 * 301.15
P = 13733.9 Kpa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.