Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the molar concentration of magnesium hydroxide. Mg(OH)_2, if 96.5 mL of

ID: 1062373 • Letter: W

Question

What is the molar concentration of magnesium hydroxide. Mg(OH)_2, if 96.5 mL of Mg(OH)_2 was needed to completely react with 25 mL of 1.05 M nitric acid, HNO_3? Mg(OH)_2 (aq) + 2HNO_3 (aq) rightarrow Mg(NO_3)2 (aq) + 2H_2O (I) What is the molar concentration, molarity (M), and mass percent (%) of phosphoric acid, H_3PO_4, if 90 mL of a 0.525 M solution of calcium hydroxide, Ca(OH)_2, is needed to completely react with 35 mL of phosphoric acid, H_3PO_4? 3Ca(OH)_2 (aq) + 2H_3PO_4 (aq) rightarrow Ca_3(PO_4)_2 (aq) + 6H_2O (I)

Explanation / Answer

Yes the anwer for 4 is right

Now 5) Ca(OH)2 moles = M x V ( in L) = 0.525 x ( 90/1000) = 0.04725

H3PO4 moles = ( 2/3) Ca(OH)2 moles = ( 2/3) x 0.04725 = 0.0315

vol of H3PO4 used = 35 ml = 0.035 L

Molarity of H3PO4 = moles /vol in L = 0.04725 / 0.0315 = 1.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote