Show work please!! Determine Delta G for the following reaction at 55 K FeO(s) +
ID: 1061814 • Letter: S
Question
Show work please!! Determine Delta G for the following reaction at 55 K
FeO(s) + CO(g) --> CO2(g) + Fe(s)
Delta H = -11.0 kJ Delta S = -17.4 J/K
a. -9.3 kJ b. +1.5 kJ c. -4.5 kJ d. -10.0 kJ e. -12.0 kJ
Show work please!! Determine Delta G for the following reaction at 55 K
FeO(s) + CO(g) --> CO2(g) + Fe(s)
Delta H = -11.0 kJ Delta S = -17.4 J/K
a. -9.3 kJ b. +1.5 kJ c. -4.5 kJ d. -10.0 kJ e. -12.0 kJ
Show work please!!
FeO(s) + CO(g) --> CO2(g) + Fe(s)
Delta H = -11.0 kJ Delta S = -17.4 J/K
a. -9.3 kJ b. +1.5 kJ c. -4.5 kJ d. -10.0 kJ e. -12.0 kJ
Explanation / Answer
H = -11.0 KJ
S = -17.4 J/K = -0.0174 KJ/K
use:
G = H - T*S
= -11.0 - 55*(-0.0174)
= -10.0 KJ
Answer: d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.