Hydrochloric acid (HCl) reacts with sodium carbonate (Na_2CO_3), forming sodium
ID: 1061483 • Letter: H
Question
Hydrochloric acid (HCl) reacts with sodium carbonate (Na_2CO_3), forming sodium chloride (NaCl), water (H_2O), and carbon dioxide (CO_2). This equation is balanced as written: 2HCl(aq) + Na_2CO_3(aq) rightarrow 2NaCl(aq) + H_2O(l) + CO_2(g) What volume of 2.25 MHCl in liters is needed to react completely (with nothing left over) with 0.250 L of 0.100 MNa_2CO_3? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. A 681-mL sample of unknown HCl solution reacts completely with Na_2CO_3 to form 14.1 g CO_2 What was the concentration of the HCl solution? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
A)
mol of Na2CO3 = MV = 0.25*0.1 = 0.025 mol of Na2CO3
ratio is 2:1
so
0.025 mol of Na2CO3 --> 2*0.025 = 0.050 mol of HCl
for volume of acid
M = mol/V
V = mol/M = 0.050 /2.25 = 0.02222 Liters = 0.02222*10^3 mL = 22.22 mL
B)
find mol of CO2
MW = 44 g/mol
mol = mass/MW = 14.1/44 = 0.320454 mol of CO2 formed
so...
ratio is
2 mol of HCl --> 1 mol of CO2
mol of HCl = 0.320454*2 = 0.640908 mol of HCl
then
M = mol/V = (0.640908)/(681*10^-3) = 0.94112 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.