chemical engineering Estimate the TIC (in 2016 dollars) of a catalytic incinerat
ID: 1061105 • Letter: C
Question
chemical engineering
Estimate the TIC (in 2016 dollars) of a catalytic incinerator with 35% heat recovery. The 20,000 scfm solvent-in-air stream is at 600°F when it flows into the device. Use the information provided below for this problem.
P = exp(a + bQ) (1)
where P = manufacturer’s f.o.b. price, in 1988 dollars
Q = waste gas flow rate, thousands of scfm
a, b = curve fit constants (see Table below)
Constants
Heat Recovery Efficiency (%)
a
b
35
11.6
0.0342
50
11.7
0.0354
70
11.8
0.0364
Constants
Heat Recovery Efficiency (%)
a
b
35
11.6
0.0342
50
11.7
0.0354
70
11.8
0.0364
Explanation / Answer
At 35% efficiency, a= 11.6 and b = 0.0342
Q = 20
Thus, the value of P is as follows:
P = exp(a+bQ)
= exp ( 11.6 + 0.0342x20)
= 216209 dollars
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.