Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Experiment was decomposing 2KCIO3G) 2KCle) +3020) Unknown #3 Experiment: Mass of

ID: 1059574 • Letter: E

Question

Experiment was decomposing 2KCIO3G) 2KCle) +3020) Unknown #3 Experiment: Mass oftest tube 38.548 g Mass of KCIO3 1.133 g Mass of KCIO3 andtesttube 39.681 Mass of KCIO3 and test tube afterheat 39.411 g Volume of on produced 220 mL a Need help with calculations! Data is above, thank you! Calculated Results for Unknown #3 Experiment: Mass of produced Theoretical mass ofC2 that shouldhavebeenproducedifthe eld was 100% Theoreticalmoles ofO2 based onmass Moles of KCIO3 required Mass of KCIO3 required for produced Percentage of KCIO3 in unknown mixture based on mass of O2 roduced Liters ofo2 that theoretically should have been produced Theoreticalmoles ofo2 that should have beenproducedinyield was 100% Moles of 3 require Mass ofKCIO3 required foron Percenta of IO3 in unknown mixture based on volume ofO2 produced l

Explanation / Answer

a)

Assume all mas "no longer in tube" is O2

so

Oxygen mass = 39.681-39.411 = 0.27 g of O2

b)

if yield was 100% then

mol of KClO3 = mass/MW = 1.133/122.55 = 0.009245

expect, 0.009245 mol of KCl and 3/2*0.009245 = 0.0138675 mol of O2 expected

mass = mol*MW = 0.0138675*32 = 0.44376 g of O2

d)

moles of KClO3 required --> 0.009245

e)

mass of KClO3 = 0.009245*122.55 = 1.1325

For further question, please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We ar enot allowed to answer to multiple question in a single set of Q&A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote