A mixture is prepared using 30.00 mL of a 0.0914 M weak base (pKa = 4.621), 30.0
ID: 1059283 • Letter: A
Question
A mixture is prepared using 30.00 mL of a 0.0914 M weak base (pKa = 4.621), 30.00 mL of a 0.0686 M weak acid (pKa = 3.191) and 1.00 mL of 0.000111 M HIn and then diluting to 100.0 mL, where HIn is the protonated indicator. The absorbance measured at 550 nm in a 5.000 cm cell was 0.1068. The molar absorptivity (?) values for HIn and its deprotonated form In– at 550 nm are 2.26 × 104 M–1cm–1 and 1.53 × 104 M–1cm–1, respectively.
A mixture is prepared using 30.00 mL of a 0.0914 M weak base (pKa 4.621), 30.00 mL of a 0.0686 M W Map acid (pKa 3.191) and 1.000 mL of0.000111 M HIn and then diluting to 100.0 mL, where HIn is the protonated indicator. The absorbance measured at 550 nm in a 5.000 cm cell was 0.1068. The molar absorptivity (E) values for HIn and its deprotonated form In at 550 nm are 2.26 x104 M-1cm 1 and 1.53 x 104 M-1cm-1 respectively. What is the pH of the solution? Number pH What are the concentrations of In and HIn? Number In M Number M HIn What is the pKa for HIn? Number pKaExplanation / Answer
Moles of weak base (B) intially present = 0.030 L * 0.0914 M = 2.742*10^-3 moles
the weak base reacts with water to produce OH-. the concentration of OH- produced can be calculated by building a ICE table.
B + H2O <==> BH+ + OH-
pKa =4.621. Ka = 10^-4.621 = 2.39*10^-5
Ka = x^2/2.742*10^-3 moles-x
or, 2.39*10^-5 = x^2/2.742*10^-3 moles-x
as x is very small 2.742*10^-3 moles-x =2.742*10^-3 moles
So, x = 2.56*10^-4 moles
[OH-] =2.56*10^-4 moles
Moles of weak acid (HA) intially present = 0.030 L *0.0686 M = 2.058 *10^-3 moles
HA <==> H+ + A-
pka = 3.191 . ka = 10^-3.191 = 6.44*10^-4
Ka = x^2/2.058 *10^-3-x
as x is very small 2.058 *10^-3-x = 2.058 *10^-3
x = 1.15*10^-3
[H+] = 1.15*10^-3 moles
from the previous calculation [OH-] =2.56*10^-4 moles
2.56*10^-4 moles of OH- will neutralize 2.56*10^-4 moles of H+.
excess H+ = 1.15*10^-3 moles-2.56*10^-4 moles = 8.95 *10^-4 moles
Final volume of H+ = 100mL
Molarity of H+ = 8.95 *10^-4 moles *1000mL/100mL = 8.95 *10^-3 M
pH = -log [H+] = 2.05
----------------------------------------------------------------
Lets assume [HIn] = x and [In-] = y
inital concentration of HIn = 0.000111 M. The concentration in diluted solution is = 0.000111*1 mL/100mL = 1.11*10^-6 M
x+ y = 1.11*10^-6 M
Another equation can be constructed from absorbance and molar absorptivity values.
2.26*10^4 *5 *x + 1.53*10^4*5 y = 0.1068
using these two equation to find the value x and y.
x = 0.59*10^-6 M
y = 0.55*10^-6 M
[In-]= 0.59*10^-6 M
/[HIn]= 0.55*10^-6 M
pH = pKa + log [In-]/[HIn]
2.05 = pka + log[0.55*10^-6/0.59*10^-6 ]
pka = 2.08
B BH+ OH- inital 2.742*10^-3 moles 0 0 change -x +X +X equilibrium 2.742*10^-3 moles-x x xRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.