A substance, metallic in nature, is to be identified, and heat capacity is one o
ID: 1057425 • Letter: A
Question
A substance, metallic in nature, is to be identified, and heat capacity is one of the clues to its identify. A block of metal weighing 150. g required 38.5 cal to raise its temperature from 22.8 degree C to 26.4 degree C. Calculate the specific heat of the metal and determine if it is the correct alloy. which has a specific heat capacity of 0.0713 cal/g K. How much water at 20 degree C would be necessary to cool a 34.0 g piece of copper (Cu), specific heat 0.0924 cal/g K from 98. 0 degree C to 25.0 degree C?Explanation / Answer
Q7.
metal....
m = 150 g
Q = 38.5 cal = 161.084 J
dT = 26.4-22.8 = 3.6 °C
find spcefic heat
Q = m*C*dT
C = Q/(m*dT)
C = 38.5/ / (150*3.6) = 0.07129 cal/gK
Q8
find heat for copper:
Qcopper = m*C*(Tf-Ti)
Qcopper = 34*0.0924*(25-98) = -229.3368
so..
for water
Q = 229.3368 cal
Q = m*C*(Tf-Ti)
229.3368 = m*1*(25-20)
m = 229.3368/5
m =45.86736 g of water
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.