A 466-gram sample of water is heated from 8.50 degree C to 74.60 degree C. Calcu
ID: 1057099 • Letter: A
Question
A 466-gram sample of water is heated from 8.50 degree C to 74.60 degree C. Calculate the amount of heat absorbed by the water. The specific heat of water is 4.184 j/g- degree C. A 55 0-gram aluminum block initially at 27.5 degree C absorbs 725 J of heat. What is the final temperature of the aluminum? The specific heal of aluminum is 0.903 J/g degree C. Suppose you find a prc-1982 penny in the snow. How much heat is absorbed by the penny as it warms from the temperature of the snow (-8 degree C) to the temperature of your body, 37 degree C. Assume the penny is pure copper and has a mass of 3.10 grants. The specific heat of Cu is 0.385 J/g degree C. A lead pellet having a mass of 26.47 grams at 89.98 degree C is dropped into 100.0 grams of water in an insulated container. The water temperature rose from 22.50 degree C to 23.17 degree C. What is the specific heat of the lead pellet? A 465-gram chunk of iron is removed from an oven and dropped into 375.0 grams of water in an insulated container. The temperature of the water increases from 26.0 to 87.0 degree C. If the specific heat of iron is 0.449 J/g-degree C. what must have been the original oven temperature? Assume all the heat was transferred from the front to the water and none to the surroundings. A 74.8-gram sample of copper at 143.2 degree C is added to an insulated vessel containing 165.0 mL of glycerol, C_3H_8O_3(C) (d = 1.26 g/mL). at 24.8 degree C. The final temperature of the mixture was 31.1 degree C. What is the molar heat capacity of glycerol in J/mol-degree C? Assume all the heat was transferred from the copper to the glycerol and none to the surroundings. Consider the ether CH, CHrO-C(CHj), (C). Write the combustion reaction involving this ether. Write the formation reaction involving this ether. Consider the alcohol HOC(CH_3)_3 (0). Write the combustion reaction involving this alcohol. Write the formation reaction involving this alcohol. Consider the ketone (CH_3)_2 C = O(l) Write the combustion reaction involving this ketone. Write the formation reaction involving this ketone. Consider the carboxylic acid Write the combustion reaction involving this carboxylic acid. Write the formation reaction involving this carboxylic acid.Explanation / Answer
specific heat capacity of copper, Ccu = 0.385 J/goC
mcu = 74.8 g
delta Tcu = (143.2 - 31.1) oC = 112.1 oC
mglycerol = density * volume = 1.26 g/mL * 165.0 mL =207.9 g
molar mass of glycerol = 92 g/mol
number of moles of glycerol,
n = mass/molar mass = 207.9/92 =2.26 mol
delta Tglycerol = (31.1 - 24.8) oC =6.3 oC
Use:
heat lost by copper = heat absorbed by glycerol
mcu*Ccu*delta Tcu = n*molar heat capacity * delta Tglycerol
74.8*0.385*112.1 = 2.26*molar heat capacity*6.3
molar heat capacity = 226.7 J/mol-oC
Answer: 226.7 J/mol-oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.