An experiment was performed to determine the K_sp of Ca(OH)_2. A solution contai
ID: 1057080 • Letter: A
Question
An experiment was performed to determine the K_sp of Ca(OH)_2. A solution containing 2.00 times 10^-2 M Ca(NO_3)_2 was saturated with Ca(OH)_2 and filtered. Two samples of the saturated solution were titrated with 5.021 times 10^-2 M HCI, in order to determine the OH^- ion concentration in the saturated solution. In doing this problem, note that 1 mol of HCI reacts with 1 mol of OH^- ions. This relationship is the basis for the determination of the OH^- ion concentration: 1 mol Ca^2 + ions are produced for every 2 mols of OH^- ions produced. The data resulting from this experiment are shown in Table 2.Explanation / Answer
Determination 1 :
(a)Moles of OH- titrated = moles of HCl added = 5.021*10^-2M* 16.44mL/1000mL = 0.083*10^-2 Moles
(b) [OH-]saturated solution = 0.083*10^-2 Moles *1000mL/(52.2+16.44)mL =0.012 M
(c) inital concentration of Ca^2+ is the concentration due to Ca(NO3)2
[Ca^2+] initial = 2.00*10^-2 M
(d) Ca(OH)2 <==> Ca^2+ + 2OH-
2 moles of OH- is produced for 1 mole of Ca^2+.
[Ca^2+] from ca(OH)2 = 0.006 M
(e) [Ca^2+] in saturated solution = [Ca^2+] from Ca(NO3)2 + [Ca^2+] from ca(OH)2
moles of Ca^2+ from Ca(NO3)2 =2*10^-2 M *0.0522 L =1.044*10^-3 moles
moles of Ca^2+ from Ca(OH)2 = 0.083*10^-2 Moles/2 =0.0415*10^-2 moles
total Ca^2 IN SATURATED SOLUTION = 1.044*10^-3 + 0.0415*10^-2 =0.0015 moles
molarity = 0.0015 moles/total volume = 0.0015/52.2 = 0.028 M
(f) Ksp = [Ca^2+][OH-]^2
=0.028* (0.012)^2
=4.02*10^-6
-----------------------------------------------
Determination 2
(a)Moles of OH- titrated = moles of HCl added = 5.021*10^-2M* 15.49mL/1000mL = 0.078*10^-2 Moles
(b) [OH-]saturated solution = 0.078*10^-2 Moles *1000mL/(48.7+15.49)mL =0.012 M
(c) inital concentration of Ca^2+ is the concentration due to Ca(NO3)2
[Ca^2+] initial = 2.00*10^-2 M
(d) Ca(OH)2 <==> Ca^2+ + 2OH-
2 moles of OH- is produced for 1 mole of Ca^2+.
[Ca^2+] from ca(OH)2 = 0.006 M
(e) [Ca^2+] in saturated solution = [Ca^2+] from Ca(NO3)2 + [Ca^2+] from ca(OH)2
moles of Ca^2+ from Ca(NO3)2 =2*10^-2 M *0.0522 L =1.044*10^-3 moles
moles of Ca^2+ from Ca(OH)2 = 0.078*10^-2 Moles/2 =0.039*10^-2 moles
total Ca^2 IN SATURATED SOLUTION = 1.044*10^-3 + 0.039*10^-2 =0.00143 moles
molarity = 0.00143 moles/total volume = 0.0015/0.0487 L = 0.029 M
(f) Ksp = [Ca^2+][OH-]^2
=0.029* (0.012)^2
=4.17*10^-6
Average = 4.095*10^-6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.