A chemist is commissioned to produce twenty pallets of aspirin: C_7H_6O_3 (salic
ID: 1055959 • Letter: A
Question
A chemist is commissioned to produce twenty pallets of aspirin: C_7H_6O_3 (salicylic acid) + C_4H_6O_3 (acetic anhydride) rightarrow C_9H_8O_4 (aspirin) + C_2H_4O_2 (acetic acid) How many kilograms of salicylic acid are required if the aspirin is produced with a 78.2% yield? many liters of acetic anhydride are required? What is the total cost of the reactants used? The box depicted to the left contains a bottle. The bottle contains 500 tablets (each containing 325 mg of aspirin). A case contains 144 bottles. A pallet contains 150 cases. The figure to the left depicts a pallet of cases. A 55 gallon drum of acetic anhydride (density = 1.08 g/mL) costs the chemist $2640.00 A 50 pound bag of salicylic acid costs the chemist $508.00Explanation / Answer
Total aspirin in a bottle = 500 tablets x 0.325 g = 162.5 g
moles of aspirin = 162.5/180.159 = 0.902 mol
78.2% yield = 0.782 x 0.902 x 189.159 = 127.10 g aspirin formed
Salicylic acid required = 0.902 mol x 138.121 g/mol = 124.6 g
Litres of acetic anhydride required = 0.902 mol x 102.09 g/mol/1000 x 1.08 g/ml = 0.0853 L
For a pallet,
salicylic acid = 124.6 g x 144 x 150 = 2691.4 kg
acetic anhydride = 0.0853 L x 144 x 150 = 1842.5 L
Total cost of starting material
Salicylic acid = 2691.4 x 508/22.68 = $60283.6
Acetic anhydride = 1842.5 x 2640/208.2 = $23363.1
Total cost of starting materials = $83646.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.