A chemical reaction that produces water molecules is 2H 2 + O 2 2H 2 O This reac
ID: 1678877 • Letter: A
Question
A chemical reaction that produces water molecules is 2H2 + O2 2H2O This reaction releases 570 kJ for each mole of oxygen moleculesthat is consumed. The relativistic relation between mass and energythen implies that the mass of two hydrogen molecules plus the massof one oxygen molecule is slightly larger than the mass of twowater molecules. Find this mass difference.kg
PLEASE NOTE, THE ANSWER IS NOT 6.3e-12
2H2 + O2 2H2O
Explanation / Answer
The relativistic relation between mass and energy m*c2=570 kJ =>m=6.33*10-12 kg for 1 mol oxygen => for 1 molecule O2; =m/6.022*1023=1.05*10-35 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.