Use the gas constant. 0.0831442 L bar/mol K. and the following conversion factor
ID: 1055314 • Letter: U
Question
Use the gas constant. 0.0831442 L bar/mol K. and the following conversion factors: 76 cm Hg/atm. 1.01325 bar/atm, 1000 mL/L 1 atm/14.7 psi. 1 Torr/1 mm Hg. 1 cm3/mL; to calculate answer the following problems. What la the volume per n>>ole ot gas at 25.0O degree C and 1.00 atm? How many moles are in 64.21 cm^3 O_2 at 22.3degreeC and 0.9531 bar? What pressure will 192 mol of CO_2 exert at 25 degree C when It occupies 2.50L? What is the temperature of 0.01937 mol H_2 at 121.7 Torr when it occupies 4.137L? What is the volume of 1.000 mol Ar at -191 degree C and 23.94 cm Hg?Explanation / Answer
1. PV = nRT
V = nRT/P
= 1*0.0821*298/1 = 24.4658L
2. P = 0.9531bar = 0.94atm
V = 64.21cm3 = 0.06421L
T = 22.3C0 = 22.3+273 = 295.3K
PV = nRT
n = PV/RT
= 0.94*0.06421/0.0821*295.3 = 0.00249moles
3. PV = nRT
P = nRT/V
= 192*0.0821*298/2.5 = 1878.97atm
4. P = 121.7torr = 121.7/760 = 0.16atm
V = 4.137L
PV = nRT
T = PV/nR
= 0.16*4.137/0.01937*0.0821 = 416.23K
5. P = 23.94cmHg = 279.4mmHg = 279.4/760 = 0.367atm
V =
n = 1
T = -191C0 = -191+273 = 82K
PV = nRT
V = nRT/P
= 1*0.0821*82/0.367 = 18.34L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.