Electric current is measured m amperes (A), which expresses the amount of charge
ID: 1055265 • Letter: E
Question
Electric current is measured m amperes (A), which expresses the amount of charge, m coulombs (C), that flows per second (s): 1 A = 1 C/s Mother unit of charge is the faraday (F), which is equal to a mote of electrons and is related to charge in coulombs as follows: 1 F = 1 mol e^- = 96, 500 C Galvanized nails are iron nays that have been plated with rate to prevent rusting The relevant reaction is Zn^2+(aq) + 2e^- rightarrow Zn(s) For a large batch of nails. a manufacturer needs to plate a total zinc mass of 170 kg on the surface to get adequate coverage How many moles of zinc are in 1.70 kg of zinc? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Significant Figures Feedback: Your answer 25.9 was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part. How many coulombs of charge are needed to produce 26.0 mol of solid zinc? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. This question win be shown after you complete previous questions). Identify the anode and cathode when plating an iron nail with zinc.Explanation / Answer
1.7Kg = 1700g of Zn
no of moles of Zn = W/G.A.Wt
= 1700/65.4 = 26moles
part-B
Zn+2 + 2e- -------> Zn
2 moles of e- gives 1 moles of Zn
2*96500c of charge gives 1 moles of Zn
2*96500*26 = charge gives 26 moles of Zn
5018000 coloumbs chrge gives 28 moles of Zn
part-D
zinc act as anode and iron act as cathode.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.