Given the measured cell potential, E_cell is -0.3571 V at 25 degree C in the fol
ID: 1053811 • Letter: G
Question
Given the measured cell potential, E_cell is -0.3571 V at 25 degree C in the following cell, calculate the H^+ concentration Pt (5)|H_2(g, 0.889 atm)|H^+(aq. ? M)Cd^2+ (aq, 1.00 M)|Cd (s) The balanced reduction half-reactions for the cell, and their respective standard reduction potential values, E, are as follows. You have incorrectly identified the anode and the cathode in this cell. According to shorthand cell notation, the anode is written on the left side of the salt bridge. Therefore, the anodic reaction is the oxidation of H_2(g) to H^+(aq), and the cathodic reaction is the reduction of Cd^2+(aq) to Cd(s).Explanation / Answer
Ecell = -0.3571 V
find H+ given:
E°cell =-0.403 - 0 =- 0.403 V
so
Apply NErnst equation
Ecell = E°cell - 0.0592/n * log(Q)
Q = [H2] / [H+]^2[Cd+2]
[H2] = P/RT = 0.889 atm / (0.082 atm L / mol K) * 298K = 0.03638 M
Q = [H2] / [H+]^2[Cd+2] = (0.03638 )/([H+]^2* 1)
so..
n = 2 electrons
Ecell = E°cell - 0.0592/n * log(Q)
substitute all
-0.3571 = -0.403 - 0.0592/2 * log((0.03638 )/([H+]^2* 1))
(-0.3571 +0.403 )*2/(-0.0592) = log((0.03638 )/([H+]^2* 1))
-1.550= log((0.03638 )/([H+]^2* 1))
10^-1.550 = (0.03638 )/([H+]^2
[H+]^2 = 0.03638 / (10^-1.550 )
[H+] = sqrt(1.290811) = 1.136 M
[H+] =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.