The molar mass of 2-chloro-2-methylbutane is 106.58 g/mole, and its density is 0
ID: 1050103 • Letter: T
Question
The molar mass of 2-chloro-2-methylbutane is 106.58 g/mole, and its density is 0.866g/ml. If 0.80 ml of 2-Chloro-2-methylbutane were used in this experiment. In this experiment, moles of 2-ehloro-2-methylbutane were used. The complete reaction of 0.80 mL of 2-chloro-2-methylbutane would produce moles of HCI? To neutralize the total amount of HCI produced by the hydrolysis reaction, mL of 0.100M NaOH solution would be required. The 80% completion time of the reaction would require mL of the 0.100M NaOH solution.Explanation / Answer
1. For the given hydrolysis reaction,
(a) moles of 2-chloro-2-methylbutane = 0.80 ml x 0.866 g/ml/106.58 g/mol = 0.0065 mols
(b) The complete reaction of 0.80 ml of 2-chloro-2-methylbutane would produce = 0.0065 mol of HCl.
(c) For complete neutralization of 0.0065 mol HCl we would need = 0.0065 mol/0.1 M = 65 ml of 0.1 M NaOH.
(d) If 80% reaction is complete, we would need = (0.0065 x 0.8)mol/0.1 M = 52 ml of 0.1 M NaOH for neutralization of HCl produced.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.