A 74.6 g ice cube floats in the Artie Sea. The pressure and Temperatures of the
ID: 1049254 • Letter: A
Question
A 74.6 g ice cube floats in the Artie Sea. The pressure and Temperatures of the system and surroundings are at 1 atm and 0 degree C, receptively. Calculate Delta S_sys, Delta S_surr, Delta S_total for the melting of ice cube under these conditions. What can you conclude about the nature of the process from the value of Delta S_total? (The molar heat of fusion of water is 6.01 kJ/mol.) b) The sublimation point for dry ice is -78.5 degree C at 1 atm. Sublimation reaction, CO_2(s) rightarrow CO_2(g) has Delta H degree_sublimation = 25.2 kJ/mol. Determine Delta S degree_sublimationExplanation / Answer
18.
a) dSsurr = dHsur/Tmelt
= -74.6 x 6.01/18 x 273
= -24.91 kJ/273 K
= -91.2 J/K.mol
dSsys = 69.9 - 41 = 28.9 J/K.mol
dStot = -91.2 + 28.9 = -62.3 J/K.mol
The process is exothermic in terms of overall entropy change.
b) For the given reaction and data,
Tsubl = -78.5 + 273 = 194.5 K
dHosubl = 25.2 kJ/mol
So,
dSosubl = dHosubl/Tsubl = 25200/194.5 = 129.563 J/K.mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.