Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are supplied with a 4.12 % concentration (by weight) hydrogen peroxide solut

ID: 1047869 • Letter: Y

Question

You are supplied with a 4.12 % concentration (by weight) hydrogen peroxide solution. Assume the density of your solution is 1.00 g/mL.

a. Write a balanced equation for the reaction of aqueous hydrogen peroxide decomposing to oxygen and water using yeast as the catalyst for the reaction.

b. How many mL of your assigned H2O2 solution would you need to measure out to produce 38.00 mL of oxygen gas at 753.8 mm Hg and 25°C, collected over water?

c. What is the pressure of the oxygen gas if the vapor pressure for water at 25°C is 23.8 mm Hg?

d. If your actual volume of oxygen collected is 36.5 mL, what is the volume of the dry oxygen?

e. Calculate the volume of dry oxygen at STP?

f. How many moles of oxygen gas do you have at STP?

g. How does the value for moles of oxygen calculated in Question 6 differ from the predicted value you calculated in question 2?

Please answer all parts to the best of your abilities, I would like to understand this, thank you!

Explanation / Answer

(1) The balanced equation is ,

2 H2O2 ---------------> 2 H2O + O2

(2)

Moles of O2 = PV/RT

= (753.8/760) x 0.038 L / 0.082 x 298.15 K

= 1.54x10-3 moles

So, moles of H2O2 required == 2 x moles of O2

= 2 x 1.54x10-3 moles

= 3.08 x 10-3 moles

Initial moles of H2O2 = (4.12/34) == 0.121 moles

So 0.121 moles per 100 mL

Volume of H2O2 cocn solution required == (3.08 x 10-3 moles /0.121 ) x 100

= 2.54 mL

(3) Pressure of O2 = 760 mm Hg - 23.8 mm Hg == 736.2 mm Hg

(d) Volume of dry O2 =( (736.2 mm Hg) / 760 mm Hg ) x 36.5 mL == 35.4 mL

Only upto 4 subparts should be answered according to chegg rules .Post remaining separately

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote