A voltaic (galvanic) cell contains two half-cells. The anode is a manganese rod
ID: 1046845 • Letter: A
Question
A voltaic (galvanic) cell contains two half-cells. The anode is a manganese rod placed in 0.500 L of 0.113 M MnS04. The cathode is a cadmium rod placed in 0.500 L of 0.0115 M CdS04. The starting cell potential is +0.753 V at 25°C. Determine the cell potential when half of the Cd2+ ions in this cell have been consumed. Did you recall the relationship between the cell potential, standard cell potential, and the reaction quotient? Did you recall how to determine the moles of electrons transferred during an oxidation-reduction reaction? Did you recall how to use stoichiometric ratios to calculate changes in molar quantities during a reactionExplanation / Answer
Mn2+ + 2e- ----> Mn(s) E0 = -1.185 v
Cd2+ + 2e- ------> Cd(s) E0 = -0.403 v
FROM the data,
E0cell = E0c - E0a
= -0.403 - (-1.185)
= 0.782 v
Cell reaction : Mn(s) +Cd2+(aq) ----> Mn2+ (aq) + Cd(s)
Ecell = E0cell - 0.0591/nlog[[Mn2+]/[Cd2+]]
0.753 = 0.782 -(0.0591/n)log(0.113/0.0115)
n = no of e- transfered = 2
[Mn2+] = 0.111+0.00575 = 0.11675 M
[Cd2+] = 0.0115/2 = 0.00575 M
Ecell = 0.782-(0.0591/2)log(0.11675/0.00575)
= 0.7433 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.