The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 1046476 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. 1/2X2(g) ---> X(g)
Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 5.52 kJ·mol–1 at 2000. K and –55.12 kJ·mol–1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature.
1. K at 2000. K=___________
2. K at 3000. K=___________
Assuming that ?H°rxn is independent of temperature, determine the value of ?H°rxn from these data.
3. delta H rxn=____________
Explanation / Answer
1)
T = 2000 K
?G = 5.52 KJ/mol
?G = 5520 J/mol
use:
?G = -R*T*ln Kc
5520 = - 8.314*2000.0* ln(K)
ln K = -0.332
K = 0.7175
2)
T = 3000 K
?G = -55.12 KJ/mol
?G = -55120 J/mol
use:
?G = -R*T*ln K
-55120 = - 8.314*3000.0* ln(K)
ln K = 2.2099
K = 9.115
3)
Given:
T1 = 2000 K
T2 = 3000 K
K1 = 0.7175
K2 = 9.115
use:
ln(K2/K1) = (Hrxn/R)*(1/T1 - 1/T2)
ln(9.115/0.7175) = ( Hrxn/8.314)*(1/2000.0 - 1/3000.0)
2.5419 = (Hrxn/8.314)*(1.667*10^-4)
Hrxn = 126800 J/mol
Hrxn = 126.8 KJ/mol
Answer: 126.8 KJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.