The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 1044345 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 4.49 kJ mo 1 at 2000. K and -60.02 kJ mol- at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature. At 2000. K, we were given: AG 4.49 kJ mol-1. What is K at that temperature1? Number K at 2000, K- At 3000. K, we were given: ?G--60.02 kJ, mol-1. What is K at that temperature? Number K at 3000. K-Explanation / Answer
1)
T = 2000 K
?G = 4.49 KJ/mol
?G = 4490 J/mol
use:
?G = -R*T*ln Kc
4490 = - 8.314*2000.0* ln(K)
ln K = -0.27
K = 0.7634
Answer: 0.7634
2)
T = 3000 K
?G = -60.02 KJ/mol
?G = -60020 J/mol
use:
?G = -R*T*ln K
-60020 = - 8.314*3000.0* ln(K)
ln K = 2.4064
K = 11.09
Answer: 11.09
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.