Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A helium-filled weather balloon has a volume of 717 L at 23.9°C and 754 mmHg. It

ID: 1045278 • Letter: A

Question

A helium-filled weather balloon has a volume of 717 L at 23.9°C and 754 mmHg. It is released and rises to an altitude of 2.75 km, where the pressure is 604 mmHg and the temperature is 5.9°C The volume of the balloon at this altitude is L. A sample of nitrogen gas occupies a volume of 6.67 L at 49.0°C and 0.970 atm If it is desired to increase the volume of the gas sample to 9.10 L, while increasing its pressure to 1.31 atm, the temperature of the gas sample at the new volume and pressure must be A sample of nitrogen gas occupies a volume of 9.94 L at 51.0°C and 394 torr. If the volume of the gas sample is decreased to 8.77 L, while its temperature is decreased to- 23.0°C, the resulting gas pressure will be l torr

Explanation / Answer

1)
Given:
Pi = 754 mmHg
Pf = 604 mmHg
Vi = 717 L
Ti = 23.9 oC
= (23.9+273) K
= 296.9 K
Tf = 5.9 oC
= (5.9+273) K
= 278.9 K

use:
(Pi*Vi)/(Ti) = (Pf*Vf)/(Tf)
(754.0 mmHg*717.0 L)/(296.9 K) = (604.0 mmHg*Vf)/(278.9 K)
Vf = 841 L
Answer: 841 L

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote