Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sapling Learning Map dab macmilan learning A sample containing a mixture of SrCl

ID: 1045180 • Letter: S

Question

Sapling Learning Map dab macmilan learning A sample containing a mixture of SrCl2 6H20 (MW 266.62 g/mol) and CsCI (MW 168.36 g/mol) originally weighs 1.6240 g. Upon heating the sample to 320 °c, the waters of hydration are driven off SrCl2 6H20, leaving the anhydrous SrCl2. After cooling the sample in a desiccator, it has a mass of 1.3750 g. Calculate the weight percent of Sr, Cs, and Cl in the original sample. °C ? 32 SrCl;"6H2O(s) SrCl2(s) + 6H20g) Number wt % Sr Number wt % Cs Number wt % CI =

Explanation / Answer

Ans. Mass of water lost = Original sample mass – Dried mass

                                    = 1.6240 g – 1.3750 g = 0.2490 g

Moles of H2O lost = Mass / MW = 0.2490 g / (18.01528 g/ mol) = 0.013822 mol

# 1 mol SrCl2 consists of 6 mol H2O.

So,

            Moles of SrCl2 = (1/6) x Moles of H2O = (1/6) x 0.013822 mol = 0.002304 mol

# Mass of Sr = 0.002304 mol x (87.62 g/ mol) = 0.2018 g

Now,

            % Sr = (Mass of Sr/ Original sample mass) x 100

                        = (0.2018 g / 1.6240) x 100

                        = 12.4287 %

# Mass of SrCl2 = 0.002304 mol x (158.5254 g/ mol) = 0.3652 g

# Mass of CsCl = Dried mass – Mass of SrCl2 = 1.3750 g – 0.3652 g = 1.0098 g

Moles of CsCl = 1.0098 g / (168.35813g/ mol) = 0.005998 mol

Since 1 mol CsCl consists of 1 mol Cs, the moles of Cs is equal to the moles of CsCl.

So,

            Mass of Cs = 0.005998 mol x 132.90543 g/ mol = 0.7972 g

Now,

            % Cs = (0.7972 g / 1.6240 g) x 100 = 49.0871 %

# 1 mol SrCl2 has 2 mol Cl whereas 1 mol CsCl has 1 mol Cl.

So,

            Total moles of Cl in sample = 2 x Moles of SrCl2 + Moles of CsCl

                                                = (2 x 0.002304 mol) + 0.005998 mol

                                                = 0.010605 mol

# Mass of Cl = 0.010605 mol x (35.4527 g/ mol) = 0.3760 mol

Now,

            % Cl = (0.3760 g / 1.6240 g) x 100 = 23.1518%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote