ADVANCED MATERIAL Calculating solubility A chemistry student is given 150 m of d
ID: 1045093 • Letter: A
Question
ADVANCED MATERIAL Calculating solubility A chemistry student is given 150 m of dear aqueous solution at 43° C He is told an unknown amount of a certain compound is dissolved in the solution. The student allows the solution to cool to 27. C. At that point, the student sees that a precipitate has formed. He pours off the remaining liquid solution, throws away the precipitate, and evaporates the water from the remaining liquid solution under vacuum. More precipitate forms. The student washes, dries and weighs the additional precipitate. It weighs 0.030 kg Using only the information abeve, can you calaulate ves the solbity ofX?n water st 22°C? Do If you said yes, calculate it Be sure your answer has a unit symbol and the right number of significant digitsExplanation / Answer
THE maximum amount of a substance that can be dissolved in a given volume of solvent is called solubility.
The amount of solvent is typically 100 grams and the temperature, 25°C
to calculate solublity;
Divide the mass of the compound by the mass of the solvent and then multiply by 100 g to calculate the solubility in g/100g
mass of compound =0.0 30 killo gram = 30 gram
at 25.. degree centigrade density of water= 997.0479 kg/m3
convert kg/m3 into g/cm3
kg/m3 = 0.001 grams / cm3
997.0479 kg/m3 = 0.001* 997.0479 grams / cm3
= 0.997 grams / cm3
density = MASS / VOLUME
MASS = DENSITY* VOLUME
= 0.997 grams / cm3* 150 ml
1ml= 1cm3
= 0.997* 150 gm
mass of solvent = 149.55 gm
soloblity = 30gram / 149.55 gm
= 0.200
=0.200 * 100
solbulity of x=20 g/100g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.