Sapling Learning The following reaction is a single-step, bimolecular reaction:
ID: 1044016 • Letter: S
Question
Sapling Learning The following reaction is a single-step, bimolecular reaction: CH,Br+ NaOHCHOH+ NaBr When the concentrations of CHaBr and NaOH are both 0.140 M, the rate of the reaction is 0.0030 M/s. (a) What is the rate of the reaction if the concentration of CHsBr is doubled? Number M/ s (b) What is the rate of the reaction if the concentration of NaOH is halved? Number Mis (c) What is the rate of the reaction if the concentrations of CH Br and NaOH are both increased by a factor of four? Number M/ s nSwErExplanation / Answer
(a) Ans : 0.0060 M/s
(b) Ans: 0.0015 M/s
(c) Ans: 0.0480 M/s
Solution :
The given reaction is
CH3Br + NaOH -------------) CH3OH + NaBr
Now, Rate of reaction (rA) = k(CH3Br)1(NaOH)1
k=(rA) /(CH3Br)1 *(NaOH)1
And given that Rate of reaction = 0.0030 M/s
Concentration of CH3Br = 0.140 M
Concentration of NaOH = 0.140 M
Now, k= (0.0030)/(0.140)*(0.140)
=0.153061224 M-1s-1
(a) solution :
If the concentration of CH3Br is doubled that is
(CH3Br) = 2*0.140 = 0.280 M
(NaOH) =0.140 M
Now, Rate of reaction is
(ra) = (0.153061224)*(0.280)*(0.140)= 0.006 M/s
(b) solution :
If the concentration of NaOH is halved that is
(NaOH) = (0.140)/2 =0.070 M
(CH3Br) = 0.140 M
Now, Rate of reaction is
(rb) = (0.153061224)*(0.140)*(0.070) = 0.0015 M/s
(c) solution :
If the concentrations of both CH3Br, NaOH are increased by a factor of four, then
(CH3Br) =4*(0.140) = 0.560 M
(NaOH) =4*(0.140)= 0.560 M
Now, Rate of reaction is
(rc) = (0.153061224)*(0.560)*(0.560) = 0.048 M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.