A mixture of 0.10 mol of NO, 0.050 mol of H2. and 0.10 mol of H2O is placed in a
ID: 1043545 • Letter: A
Question
A mixture of 0.10 mol of NO, 0.050 mol of H2. and 0.10 mol of H2O is placed in a 1.0-L vessel at 300 K. The following equilibrium is established 2NO(g) +2N2(9) + 2H20(9) At equilibrium NO 0.062M PartA Calculate the equilbrium concentration of H2 Express your answer using two significant figures 1.2x10-2 M Previous Answers Correct Part B Calculate the equilibrium concentration of N2 Express your answer using two significant figures. 1.9x102 M Previous Answers Correct Part C Calculate the equilbrium concentration of H2O 0.138 M CorrectExplanation / Answer
2NO(g) + 2H2(g) ------------> N2(g) + 2H2O(g)
I 0.1 0.05 0.1
C -2*0.019 -2*0.019 0.019 2*0.019
E 0.062 0.012 0.019 0.138
[NO] = 0.062M = 6.2*10^-2M
[H2] = 0.012M = 1.2*10^-2M
[N2] = 0.019M = 1.9*10^-2M
[H2O] = 0.138m = 1.38*10^-1M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.