Boyle\'s Law: a.) A sample of xenon gas at a pressure of 553 torr and a temperat
ID: 104354 • Letter: B
Question
Boyle's Law:
a.) A sample of xenon gas at a pressure of 553 torr and a temperature of 29.5 oC, occupies a vloume of 727 mL. If the gas is allowed to expand at constant temperature until its pressure is 204 torr, the volume of the gas sample will be __________mL.
b.) A sample of methane gas at a pressure of 0.956 atm and a temperature of 28.4 oC, occupies a volume of 18.5 liters. If the gas is compressed at constant temperature to a volume of 11.2 liters, the pressure of the gas sample will be __________atm.
c.) A sample of krypton gas at a pressure of 704 torr and a temperature of 22.1 oC, occupies a volume of 458 mL. If the gas is allowed to expand at constant temperature until its pressure is 459 torr, the volume of the gas sample will be __________mL.
Explanation / Answer
a)
we have:
V1 = 727 mL
P1 = 553 torr
P2 = 204 torr
we have below equation to be used:
P1*V1 = P2*V2
553.0 torr * 727 mL = 204.0 torr * V2
V2 = 1971 mL
Answer: 1971 mL
b)
we have:
P1 = 0.956 atm
V1 = 18.5 L
V2 = 11.2 L
we have below equation to be used:
P1*V1 = P2*V2
0.956 atm * 18.5 L = P2 * 11.2 L
P2 = 1.58 atm
Answer: 1.58 atm
c)
we have:
V1 = 458 mL
P1 = 704 torr
P2 = 459 torr
we have below equation to be used:
P1*V1 = P2*V2
704.0 torr * 458 mL = 459.0 torr * V2
V2 = 702 mL
Answer: 702 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.