16. You synthesized 3.204 g of Ni(NH3)nCl2. The mass percent of NH3 and Ni2+ in
ID: 1042251 • Letter: 1
Question
16. You synthesized 3.204 g of Ni(NH3)nCl2. The mass percent of NH3 and Ni2+ in the synthesized Ni(NH3)nCl2 were 44.1% and 25.3%, respectively. Molar mass of Ni2+ , NH3 and Cl2 are 58.69 g/mol, 17.04 g/mol, and 70.90 g/mol, respectively.
a) (1 pts) Calculate the mass percent of Cl2.
b) (1 pts) Calculate the masses of Ni2+ , NH3 and Cl2.
c) (1 pts) Calculate the number of moles of Ni2+ .
d) (1 pts) Calculate the number of moles of NH3.
e) (1 pts) Calculate the number of moles of Cl2.
f) (2 pts) What is the empirical formula for this compound?
Explanation / Answer
1)
The percentage of NH3 as 44.1 % and percentage of Ni2+ as 25.3% in Ni(NH3)nCl2
the coordination number of Ni2+ is 4 so the value of n = 4 in Ni(NH3)nCl2
Mass percent must add up to 100.
So we have,
44.1 + 25.3 + x = 100
69.3 + x = 100
x =30.6
So percentage of Cl2 is 30.6
2)
Masses of Ni2+ , NH3 and Cl2
Given
Molar mass of Ni2+ as 58.69 g/mol,
NH3 as 17.04 g/mol,
Cl2 as 70.90 g/mol.
Mass percent = [ Molar mass of element / Total molecular mass of compound ] x 100
the molecular mass of Ni(NH3)4Cl2 is 58.69 + 17.04 x 4 + 70.90 = 146.63 g/mol
Outof 3.204 g of Ni(NH3)4Cl2 44.1% is NH3 = 3.204 x (44.1/100) = 1.413 g
25.3% is Ni2+ = 3.204 x (25.3 / 100) = 0.811 g
30.6% is Cl2 = 3.304 x (30.6 / 100) = 0.980 g
c)
Number of moles of Ni2+
= 0.811 g / 58.69 g/mol
= 0.0138 mol
d)
Number of moles of NH3
= 1.413 g / 17.04 g/mol
= 0.0829 mol
e)
Number of moles of Cl2
0.980 g / 70.90 g/mol
= 0.0138 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.