An ideal gaseous reaction (which is a hypothetical gaseous reaction that conform
ID: 1040488 • Letter: A
Question
An ideal gaseous reaction (which is a hypothetical gaseous reaction that conforms to the laws governing gas behavior) occurs at a constant pressure of 50.0 atm and releases 69.5 kJ of heat. Before the reaction, the volume of the system was 8.00 L . After the reaction, the volume of the system was 2.20 L .
Calculate the total internal energy change, ?E, in kilojoules.
??????
An ideal gas (which is is a hypothetical gas that conforms to the laws governing gas behavior) confined to a container with a massless piston at the top. (Figure 2) A massless wire is attached to the piston. When an external pressure of 2.00 atm is applied to the wire, the gas compresses from 4.40 to 2.20 L . When the external pressure is increased to 2.50 atm, the gas further compresses from 2.20 to 1.76 L .
In a separate experiment with the same initial conditions, a pressure of 2.50 atm was applied to the ideal gas, decreasing its volume from 4.40 to 1.76 L in one step.
If the final temperature was the same for both processes, what is the difference between q for the two-step process and q for the one-step process in joules?
Express your answer with the appropriate units. ????
help with this 2 part problem1!!!!
Explanation / Answer
I am solving the problem 1 as per Chegg guidelines, post multiple problems to get the remaining answers
Q1)
Initial volume = 8.00L
Final Volume = 2.20L
Work Done = -Pext * (V2-V1) = -50(2.20-8.00) = 290 atm.L
1 atm.L = 101.325J
Work Done = 290 (101.325J) = 29384.25J = 29.384 kJ
Change in Internal energy = work done - heat = 29.384 - 69.5 = -40.116 kJ
If significant figures are mentioned in the problem, then use -40.1 or -40.2 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.