Good afternoon Chegg: In referencing Laboratory Manual Experiment 19. #5(b) A 10
ID: 1040429 • Letter: G
Question
Good afternoon Chegg: In referencing Laboratory Manual Experiment 19. #5(b) A 10.0 mL sample of a saltwater solution containing sodium chloride, NaCl, was evaporated to dryness and gave the following data: mass of evaporating dish 51.925g, mass of evaporating dish 41.697g, and mass of evaporating dish and NaCl is 42.208g. Please show the calculation for the molar concentration of NaCl (58.44g/mol) in the saltwater sample. Please kindly show equations in written form. Thanks you for your help. Sincerely, How is 0.874 M the answer? Did you get the same answer?
Explanation / Answer
Sample of NaCl volume = 10 mL = 10 x 10-3 L
Mass of NaCl = 42.208 - 41.697 = 0.511 g
No. of moles of NaCl = 0.511g / 58.44 g mol-1 = 0.00874 mol
Molarity = No. of moles of NaCl / Volume of solution in L
= 0.00874 mol / 10 x 10-3 L
= 0.874 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.