Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Good Morning! I\'m new to cramster and was referred by a friend when Iconveyed m

ID: 1760198 • Letter: G

Question

Good Morning! I'm new to cramster and was referred by a friend when Iconveyed my horror stories about physics 1. Our class isusing Giancoli, 6th Ed. I am having some problems with theforce problem sets (Ch 4). A 15kg bucket is lowered vertically by a rope. When thetension in the rope is 180N what is the acceleration of the bucket?(give both magniture & direction). I know F=ma. How do I solve this problem takingaccount for the tension? Good Morning! I'm new to cramster and was referred by a friend when Iconveyed my horror stories about physics 1. Our class isusing Giancoli, 6th Ed. I am having some problems with theforce problem sets (Ch 4). A 15kg bucket is lowered vertically by a rope. When thetension in the rope is 180N what is the acceleration of the bucket?(give both magniture & direction). I know F=ma. How do I solve this problem takingaccount for the tension? A 15kg bucket is lowered vertically by a rope. When thetension in the rope is 180N what is the acceleration of the bucket?(give both magniture & direction). I know F=ma. How do I solve this problem takingaccount for the tension?

Explanation / Answer

    Given that the mass of bucket is m = 15kg     Tention in the rope is T = 180 N ---------------------------------------------------------- Free body diagram as shown below              Let bucket moving down wards then apply Newtons law invertcle direction                mg - T = ma                        a = (mg - T )/ m                            = g- T /m                           = 9.8m/s2 - 180N / 15kg                            =-2.2m/s2            The magnitude of the accelaration is a =2.2 m/s2      Direction is upwards ordecelarating Let bucket moving down wards then apply Newtons law invertcle direction                mg - T = ma                        a = (mg - T )/ m                            = g- T /m                           = 9.8m/s2 - 180N / 15kg                            =-2.2m/s2            The magnitude of the accelaration is a =2.2 m/s2      Direction is upwards ordecelarating      Direction is upwards ordecelarating
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote