Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10- Scuba divers sometimes breathe a gas mixture called trimix, which consists o

ID: 1040257 • Letter: 1

Question

10- Scuba divers sometimes breathe a gas mixture called trimix, which consists of helium, oxygen, and nitrogen gases. If a scuba tank with a volume of 2.5 L, a pressure of 2700 psi, and a tem perature of 45°F contains 27% O2, 12% He, and 61% N2, a. what is the partial pressure of each gas? b. how many grams of each gas are present? c. how many molecules of O2 and N2 and atoms of He are present? 11- You add sugar to a pan of cold water and obtain a saturated solution. When you heat the pan on the stove, all of the sugar dissolves. Explain why this happens 12- Predict whether each ionic compound is soluble or insoluble in water. a. (NH4)2so4 b. K2S04 c. CaCO3 d. NaNO3 13- Complete and balance each precipitation reaction 14- What happens to the solubility of carbon dioxide gas (CO2) in water in each situation? (Answer increase, decrease, or no change.) a. The pressure of CO2 over the solution is increased. b. The temperature is increased. 15- Why does 02 have a greater solubility in blood than in water? 16- Which of the compounds is more soluble in water? CH,CH,CH CH CHOH H-C-OH Hexanoic acid Formic acid 17- Explain why propylene glycol is more soluble in water than isopropyl alcohol. ?? ?? CH,CHCH,OH CH,CHCH Propylene glyco Isopropyl alcohol

Explanation / Answer

10.

Total pressure = 2700 psi

moles O2 = 27/32 = 0.84 moles

moles He = 12/4 = 3 moles

moles N2 = 61/28 = 2.2 moles

Total moles 6.04 moles

mole fraction O2 = 0.84/6.04 = 0.14

mole fraction He = 3/6.04 = 0.50

mole fraction N2 = 2.2/6.04 = 0.36

a. Partial pressure of O2 = 0.14 x 2700 = 378 psi

Partial pressure of He = 0.50 x 2700 = 1350 psi

Partial pressure of N2 = 0.36 x 2700 = 972 psi

b. T = 45 oF = 280.22 K

grams O2 = 378 x 0.06805 x 2.5 x 32/0.08205 x 280.22 = 89.50 g

grams He = 1350 x 0.06805 x 2.5 x 4/0.08205 x 280.22 = 39.96 g

grams N2 = 972 x 0.06805 x 2.5 x 28/0.08205 x 280.22 =  201.38 g

c. molecule of O2 = 89.50 x 6.023 x 10^23/32 = 1.68 x 10^24 molecules

molecule of N2 = 210.38 x 6.023 x 10^23/28 = 4.52 x 10^24 molecules

atoms of He = 39.96 x 6.023 x 10^23/4 = 6.02 x 10^24 atoms

---

11. Sugar when heated in water dissolves becaue sugar forms hydrogen bonds with the solvent water molecules. the intermolecular bonds between sugar is thus broken by the energy released when hydrogen bonds are formed.

--

12. Except c. CaCO3, rest all (a, b., d.) are soluble in water. CaCO3 is insoluble in water

---

13. balanced equations,

a. 2LiCl(aq) + Ag2SO4(aq) --> Li2SO4(aq) + 2AgCl(s)

b. 3CaBr2(aq) + 2K3PO4(aq) --> Ca3(PO4)3(s) + 6KBr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote