An unknown amount of a compound with a molecular mass of 273.14 g/mol is dissolv
ID: 1040238 • Letter: A
Question
An unknown amount of a compound with a molecular mass of 273.14 g/mol is dissolved in a 10-mL volumetric flask. A 1.00-mL aliquot of this solution is transferred to a 25-mL volumetric flask and enough water is added to dilute to the mark. The absorbance of this diluted solution at 335 nm is 0.435 in a 1.000 cm cuvette. The molar absorptivity for this compound at 335 nm is es3s 6543 M cm (a) What is the concentration of the compound in the cuvette? Number (b) What is the concentration of the compound in the 10-mL flask? Number How many milligrams of compound were used to make the 10-mL solution? Number mgExplanation / Answer
(a) concentration = absorbance/molar absorptivity x path length
with,
absorbance = 0.435
molar absorptivity = 6543 M-1.cm-1
path length = 1 cm
we get,
concentration of compound in cuvetter = 0.435/6543 x 1 = 6.65 x 10^-5 M
(b) concentration of compound in 10 ml solution = 6.65 x 10^-5 M x 25/1 = 1.66 x 10^-3 M
(c) mg of compound in 10 ml solution = 1.66 x 10^-3 mol/L x 0.010 L x 273.14 g/mol x 1000
= 4.534 mg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.