An unknown amount of a compound with a molecular mass of 260.73 g/mol is dissolv
ID: 1005693 • Letter: A
Question
An unknown amount of a compound with a molecular mass of 260.73 g/mol is dissolved in a 10-mL volumetric flask. A 1.00-mL aliquot of this solution is transferred to a 25-mL volumetric flask and enough water is added to dilute to the mark. The absorbance of this diluted solution at 353 nm is 0.565 in a 1.000-cm cuvette. The molar absorptivity for this compound at 353 nm is 353 = 5793 M–1 cm–1. (a) What is the concentration of the compound in the cuvette? (b) What is the concentration of the compound in the 10-mL flask? (c) How many milligrams of compound were used to make the 10-mL solution?
Explanation / Answer
the molecular formula = 260.73 g / mole
a) we will use beer lambert's law here
Absorbance = X c X l
c = concentration =?
l = length of cuvette = 1cm
= molar absrobptivity = 5793 M -1 cm-1
0.565 = concentration X 1 X 5793
concentration = 0.565 / 5793 = 9.75 X 10^-5 M ( in the cuvette)
b) concentration in 10mL will be
M1V1 = M2V2
M1 X 1 = 9.75 X 10^-5 X 25
M1 = 2.43 X 10^-3 Molar
c) concentration = 2.43 X 10^-3 = Mass of solute / molecular weight of solute X volume of solution
2.43 X 10^-3 X 260.73 X 10 mL = Mass of solute
Mass of solute = 6.335 milligrams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.