EXERCISE 10 (continued) NAME 6. An organic compound is analyzed and found to be
ID: 1039943 • Letter: E
Question
EXERCISE 10 (continued) NAME 6. An organic compound is analyzed and found to be carbon 51.90%, hydrogen 9.80% and chlorine 38.30%. What is the empirical formula of this compound? sample of oxygen gas, Os, weighs 28.4 g. How many molecules of O2 and how many atoms of O are present in this sample? 7. A molecules of O2 atoms of O 8. A mixture of sand and salt is found to be 48 percent NaCl by mass. How many moles of NaCI are in 74 g of this mixture? 9, what is the mass of 2.6 × 1023 molecules of ammonia, NH,? 10. A water solution of sulfuric acid has a density of 1.67 g/mL and is 75 percent H,SO by mass. How many moles of H,SO, are contained in 400. mL of this solution?Explanation / Answer
Ans. #6. Let the mass of the compound be 100.0 g.
# Mass of C = 51.90 % of 100.0 g = 51.90 g
Moles of C = Mass /MW = 51.90 g / (12.011 g/ mol) = 4.3210 mol
# Mass of H = 9.80 % of 100.0 g = 9.80 g
Moles of H = Mass /MW = 9.80 g / (1.00794 g/ mol) = 9.7228 mol
# Mass of C/ = 38.30 % of 100.0 g = 98.30 g
Moles of Cl = Mass /MW = 38.30 g / (35.4527 g/ mol) = 1.0803 mol
# Simple molar ratio of constituent atoms-
C : H : Cl = 4.3210 : 9.7228 : 1.0803 = 3.99 : 9.00 : 1 = 4 : 9 : 1
# Therefore, empirical formula of organic compound = C4H9Cl
#7. Moles of O2 = Mass / MW = 28.4 g / (32.0 g/ mol) = 0.8875 mol
Now,
No. of O2 molecules = Moles of O2 x Avogadro number
= 0.8875 mol x (6.022 x 1023 molecules/ mol)
= 5.3445 x 1023 molecules
# 1 mol O2 has 2 O-atoms.
So,
No. of O-atoms = (2 atoms / molecule) x No. of O2 molecules
= 2 x 5.3445 x 1023 molecules
= 1.0690 x 1024 atoms
#8. Mass of NaCl = 48% x 74.0 g = 35.52 g
Moles of NaCl = 35.52 g / (58.44 g/ mol) = 0.6078 mol
#9. Moles of NH3 = No. of molecules / Avogadro number
= 2.6 x 1023 molecules / (6.022 x 1023 molecules/ mol)
= 0.43175 mol
Now,
Mass of NH3 sample = 0.43175 mol x (17.03056 g/ mol) = 7.353 g
#10. Mass of 400 mL solution = Vol. x Density = 400.0 mL x (1.67 g / mL) = 668.0 g
# Mass of H2SO4 = 75 % x 668.0 g = 501.0 g
Moles of H2SO4 = 501.0 g / (98.07948 g/ mol) = 5.1081 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.