A 19 year-old woman is brought to the hospital with severe asthmatic wheezing. Y
ID: 1039701 • Letter: A
Question
A 19 year-old woman is brought to the hospital with severe asthmatic wheezing. You decide to use IV theophylline for treatment. The pharmacokinetics of theophylline include the following average parameters: VD = 35 Liters, CL = 48 ml/min, half-life = 8 hours. If an IV infusion of theophylline is started at a rate of 0.48 mg/min, how long will it take to reach 93.75% of the final steady state? A 19 year-old woman is brought to the hospital with severe asthmatic wheezing. You decide to use IV theophylline for treatment. The pharmacokinetics of theophylline include the following average parameters: VD = 35 Liters, CL = 48 ml/min, half-life = 8 hours. If an IV infusion of theophylline is started at a rate of 0.48 mg/min, how long will it take to reach 93.75% of the final steady state?Explanation / Answer
It takes one half life to reach 50% of steady state, 2 half-lives for 75%, three half-lives for 87.5% and 4 half-lives for 93.75%.
So in case case 4 half-lives takes place so tme taken to reach 93.75% of the steady sate is 4x8 = 32hrs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.